Spomenici
Župna crkva Svetog Jurja, izvorno romanička građevina, sagrađena je u 13. stoljeću. U 15. stoljeću crkva dobiva novo svetište, nadsvođeno gotičkim mrežastim svodom i u cjelini ukrašeno kasnogotičkim fresko-slikarijama, rad domaćih majstora.
Freske su nastale u razdoblju od 1470. do 1479. godine, oslikale su ih dvije domaće radionice: kastavska radionica oslikala je slike na svodu i gornjem dijelu zidova, dok su donji dio svetišta oslikali istarski majstori. Svoj današnji barokni izgled crkva je dobila u 18. stoljeću kada je proširena dogradnjom dviju baroknih kapela te je tako spojena sa zvonikom.
Nasuprot župne crkve nalazi se stara zgrada gradskog poglavarstva, srednjovjekovni objekt na kojemu je u 19. stoljeću u luneti iznad portala izrezbaren u drvu lik Svetoga Jurja, zaštitnika grada Lovrana i lovranske župe, koji kopljem probada zmaja. Na pročelju zgrade nalaze se grbovi uglednih lovranskih obitelji.
Lovranski guc – sačuvan od juga, bure i zaborava
Lovranski guc dobio je svoj muzej. Time su ostvarena višegodišnja nastojanja da se taj vrijedni eksponat lovranske brodogradnje trajno sačuva od zaborava.
Tvorac lovranskog guca je samouki brodograditelj Nino Gasparinic koji je po modelu dalmatinskog guca napravio prvi lovranski guc. Plovilo specifično u odnosu na slična po svojoj eleganciji i formi gradilo se od pedesetih godina prošloga stoljeća do danas.
Da lovranski guc dobije svoj muzej zaslužan je Silvano Rafaelli iz Lovrana koji poručuje da plastični brodovi nikada neće imati plovidbene sposobnosti poput drvenih i u tome je njihova iznimna vrijednost. Lovranski majstori brodogradnje napravili su barku koja najbolje udovoljava potrebama pomoraca i ribara.
U čast autoru lovranskog guca, svake se godine ondje održava regata tradicijskih barki na jedra.
https://www.youtube.com/watch?v=5A8DjTuIO64?rel=0
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.