MANDRAĆ I LOVRANSKI GUC
Stoljećima je luka značila život za građane Lovrana. Pomorstvo, ribarstvo i brodogradnja bili su osnova gospodarstva. Na toj tradiciji nastao je lovranski guc.
Lovran je jedinstven među povijesnim gradićima Opatijske rivijere, ali i susjedne Istre, po svojem položaju. Umjesto obrambene prednosti izgradnje na kakvom brežuljku s dobrim pogledom na okruženje, Lovranci su izabrali – more. Grad je nastao na samoj obali, njegov oklop bile su čvrste zidine i kule. No, njegovo „srce“ bilo je – otvoreno.
Luka je bila središte gospodarskih aktivnosti, jer Lovran je bio grad pomoraca, trgovaca i brodograditelja, čija je svakodnevica bila vezana uz mandrać.
I danas je lovranska lučica mjesto susreta, druženja i mjesto „najbližeg kontakta“ s morem, puna lokalnog kolorita i autentične atmosfere Lovrana.
Svoj značaj nije luka izgubila niti tijekom turističke ekspanzije mjesta. Ostala je središte oko kojeg su se, uz obalu, s jedne i druge strane, nanizale elitne vile okružene raskošnim parkovima. Luka je imala ribarnicu u kojoj se mogla nabaviti svježa riba pristigla s ribarskih brodica, kioske za prodaju svakodnevnih potrepština, kavanu i uvijek dovoljno prisutnih mještana i gostiju Lovrana da se ukratko saznaju sva bitna događanja u gradu i svijetu…
Među ribarskim brodicama koje su i danas smještene u mandraću, gajete su najčešće. Upravo toj vrsti autohtonog jadranskog plovila pripada i lovranski guc, popularna brodica nastala sredinom prošlog stoljeća nadahnućem lokalnog kalafata Nine Gašparinića. Naslonjena na više od tisuću godina brodograditeljske tradicije Lovrana, drvena brodica bila je omiljena među ribarima i prijevoznicima izletničkih turističkih tura zbog svoje okretnosti, jednostavnosti i elegancije. Lovranski guc kao vrijedan dio lokalne baštine dobio je i svoj muzej, Kuću lovranskog guca, koja je otvorena pokraj gradske kule. Postav čini očuvana brodica, brojni nacrti, fotografije, ali i alati kojima su se služili lovranski brodograditelji. Atraktivan izložbeni prostor ima i svoj multimedijalni dio u kojem se može doživjeti lovranski guc u svom prirodnom elementu…
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.